Moda na portale tematyczne – jak się ukierunkować?

Zaczyna się moda na… portale tematyczne, a przyszłością będą wyspecjalizowane serwisy tematyczne.

8-O
Portal tematyczny, to interaktywna strona internetowa, która jest współtworzona, przez użytkowników mających wspólne zainteresowania lub poglądy. Portale tematyczne są tworzone dla i przez internautów. Zadaniem webmastera jest określenie, w którą stronę pragnie rozwijać swój serwis. Niemniej to jego użytkownicy kształtują użytecznośc danego wortalu. Pożytek z czerpania ze skarbnicy wiedzy portalu udostępnianej przez ludzi o podobnych zainteresowaniach jest niezaprzeczalny.  W ten sposób tworzy się bogate źródło wiedzy interaktywnej, które możemy w umiejętny sposób wykorzystać do promocji swojego własnego biznesu internetowego.

Użytkownicy, poprzez rózne formy współuczestniczenia np: czaty, fora, galerie czy listy dyskusyjne dzielą się informacjami, zainteresowaniami lub punktem widzenia na interesujące ich tematy. Współtworzą dany portal i nadają mu kierunek. Najbardziej znane i popularne są serwisy skierowane do konkretnych grup społecznych, biznesowych lub branżowych np. Portal tematyczny skupiający lekarzy jak – konsylium24.pl. Portal ludzi zainteresowanych turystyką polską  – wpolske.com. Portal ludzi poszukujących rozwiązań nurtujących ich problemów tłumaczeniowych –  tlumaczeniainternetowe.pl

Dla lepszego zrozumienia istoty powstawania popularnych portali tematycznych, podajemy trochę szczegółów o jednym z wymienionych wyżej portali tematycznych:

Portal wpolske.com powstał w maju bieżącego roku (2010) i już cieszy się dużym zainteresowaniem. Co ciekawe został on stworzony nie przez konkretną grupę wydawniczą, a przez grupę pasjonatów zajmujących się turystyką, którzy – jak sami o sobie piszą – „niejedno już widzieli, ale czują, że apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Postanowili oni przybliżyć użytkownikom ciekawe, zaskakujące i piękne, miejsca w Polsce, rzadko pojawiające się w przewodnikach. Co ciekawe, portal ma również charakter społecznościowy, czyli oprócz tekstów publikowanych przez grupę założycieli, każdy pasjonat wycieczek po Polsce może dodać własną relację z podróży, a także opublikować zdjęcia. Możliwość komentowania artykułów oraz wymieniania opinii i poglądów na forum dyskusyjnym powoduje, iż użytkownicy organizują spotkania, czy nawet wyprawy po Polsce. Portal tematyczny wychodzi naprzeciw użytkownikom, w tym przypadku wszystkim spragnionym turystycznych wrażeń i tym, którzy tymi wrażeniami lubią się dzielić. Do pełni szczęścia, w przypadku takiego portalu brakuje tylko katalogu firm, zapewniających nocleg i aktywny wypoczynek. Przypuszczam, że z czasem pojawi się i taka zakładka, dzięki czemu w jednym miejscu użytkownik znajdzie wszystkie informacje, które go interesują, a dzięki czemu serwis tematyczny rozwinie się i stanie jednocześnie portalem poniekąd branżowym.

Dzięki naszym linkom umieszczonym w Projekcie IQ-arius możecie zapoznać się bliżej z tematyka wymienionych powyżej portali tematycznych.

Portal dla lekarzy (lekarze lekarzom) .p
Portal tłumaczeń internetowych (wszystko co chcemy wiedzieć o tłumaczeniach internetowych) w
Portal miłośników turystyki (wirtualny przewodnik po Polsce) :

Ponieważ istota rzeczy polega na skupieniu się na bardzo ograniczonej społeczności, portale tematyczne charakteryzują się ułatwioną nawigacją, docierają do głębszej społeczności i pozwalają zbliżyć się ludziom o podobnych zainteresowaniach.